Skip to main content

Koronavirüs pandemisi yüzünden hayatını kaybeden medya sektörü çalışanlarına ait ölüm ilanlarından bir derleme

Şu an tecrübe ettiğimiz düzeyde bir kaybı nasıl algılayabiliriz?

NBC raporları, Dünya genelinde 114 000 can kaybı olduğunu göstermekte. The New York Times’a göre sadece ABD’de yaşamını yitirenlerin sayısı 22 000’in üzerine çıktı. Bu rakamlar değişecek ve onlar değiştikçe biz bildirmeye devam edeceğiz. Ve halen algılamakta güçlük çekmeye devam edeceğiz.

Birçoğumuz bize öğretilen gibi, hikayeleri rakamsal verilerle bir araya getiriyoruz. Bu yazıda, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden gazeteci ve medya sektörü çalışanlarının yayınlanmış ölüm ilanlarını bir arada toplamaya çalıştık.

Atladığımız herhangi bir isimden haberdarsanız lütfen haber verin. Bu metni güncellemeye devam edeceğiz.

Gregory Katz, Associated Press Londra muhabiri, 23 Haziran’da yaşamını yitirdi. 67 yaşındaydı. Associated Press’in haberinden:

Kırk yılı aşkın kariyeri boyunca Latin Amerika’dan Afrika’ya, Asya’dan Rusya’ya, Ortadoğu’dan Batı Avrupa’ya Dünya’nın birçok yerinde bulundu. 1994 yılında Dallas Morning News’da, dünya genelinde kadına şiddet olayları üzerine yaptıkları haber serisiyle Uluslararası Habercilik dalında Pulitzer Ödülü kazanan ekibin içindeydi.

John Bompengo, Associated Press’in Kongo’daki kıdemli foto muhabirlerinden biri, Haziran ayında yaşamını yitirdi. 52 Yaşındaydı. Associated Press’in haberinden:

Hatırı sayılır haberlerinden biri, diktatör Mobutu Sese Seko’nun ölümünden 9 yıl sonra yapılan 2006 Kongo seçimleri idi-ülkenin 40 yıl aradan sonra yapılan ilk çok partili seçimi.

Muhalefet partilerinden birinin seçimi boykot kararı üzerine çatışmalar başladığında, diğer birçok gazeteci geride beklerken, Bompengo kayıt almak için sokaklara indi.

Manoj, Hindistan’da bir gazeteci, 7 Haziran’da yaşamını yitirdi. 30’lu yaşlarındaydı. News Minute’un haberinden:

Manoj’u sevgi ile hatırlayan India Today Muhabiri Ashish’in sözleri ile; ”2013’de acemi bir muhabir olarak Hyenderabad’a geldiğimde, beni tüm polis yetkilileri ile o tanıştırmıştı. Kendi bölgesinde iyi bilinir ve saygı duyulurdu. Ne zaman buluşsak öğlen yemeği için beni evine davet ederdi. Çok yakındık, bu büyük bir kayıp”.

Ginny Frizzi “Batı Pensilvanya gazeteciler topluluğunun gözü pek direklerinden biri”, 1 Haziran’da yaşamını yitirdi. 66 yaşındaydı. TribLive’ın haberinden:

Pittsburgh’un yerlisi olan Frizzi gazetecilik kariyerine, Point Park Üniversitesi’nde 25 yıllık halkla ilişkiler kariyerine başlamadan önce atıldı. Ama bağımsız bir yazar, gazeteci olmak isteyenler için bir akıl hocası ve bölgesinin mesleki organizasyonlarında bir lider olarak bir eli hep gazetecilikte oldu.

Bill Mealey, Birleşik Kırallık’tan bir foto muhabir, Mayıs ayında yaşamını yitirdi. Echo’nun haberinden:

Bill’in mesleği, Liverpool’da geçirdikleri dönemde Paul McCartney, Cilla Black, Tommy Steele ve Sammy Davis Jr. gibi ünlülerle yakın ilişkiler kurmasını sağladı ve çektiği fotoğraflar dünya genelinde yayınlandı.

Chris Farman, Birleşik Kırallık’tan bir gazeteci, 29 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 83 yaşındaydı. Banbury Guardian’ın haberinden:

Bay Farman keskin zekâsı, güler yüzlü konuşması, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve tarih, politik tartışma ve aktivizme dair derin hevesi akıllarda kalacak şekilde derin bir sevgi ile hatırlanacak.

Ward Harkavy, Phoenix’deki The New Times, Denver’daki Westword ve New York’daki The Village Voice gibi alternatif gazetelerde çalıştı, 17 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 72 yaşındaydı. The Village Voice’un haberinden:

Kelimenin tam anlamı ile bir gazeteci olan Ward, hep tarafız kaldı-kendisi de dahil herkesin yanlışlarını açıkça söyler ama aynı zamanda en zor gerçekleri eğlenceli bir üslupla anlatırdı-“Karşımızdakiler yeniliğe açık ve becerikliler, tıpkı bizim gibi. Ülkemize ve insanlarımıza tehlike oluşturabilecek yeni yöntemler düşünmeyi hiç bırakmayacaklar, tıpkı bizim gibi” sözlerinin sahibi olan yazarı bünyemizde barındırmak bizim şansımızdı.

Manuel Sánchez, Peru’lu bir gazeteci, yaşamını yitirdi. Ölüm tarihi ve yaşı bildirilmedi.

Mario Bucana Huamaní, Peru’lu bir kameraman, yaşamını yitirdi. Ölüm tarihi ve yaşı bildirilmedi.

Catherine Waring, Ingiltere’de birçok yayında çalıştı, 3 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 48 yaşındaydı. Shropshire Star’ın haberinden:

Eşi Richard’ın sözleri ile; “O hep bir gazeteci olmak istedi. Ulusal gazetelere, televizyona ya da radyoya çıkmak gibi amaçları yoktu. Yerel hikayeleri yazmayı, yeni insanlarla tanışmayı seviyordu.”

José María Riba, Cannes Eleştirmenlerin Haftası’nda görev aldı, 2 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 68 yaşındaydı. Variety’nin anma yazısından:

Ölümü ile İspanya ve Latin Amerika, yeni yüzyılın başlangıcından beri parlamış olan uluslararası İspanyol dili sanat evleri sektörünün kurucularından birini kaybetti-İspanyol ve Latin Amerika sinemasının yüzünü değiştiren yeni İspanyol sinemacıları neslinin, yaptıkları filmleri bu bölgelerin sunabileceği en büyük değerlerden biri haline getiren, hiç bitmeyen gülümsemeye sahip şen akıl hocası.

Gil Schwartz, CBS’in eski iletişim şefi, 2 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 68 yaşındaydı. Deadline’ın haberinden:

Birlikte çalıştığı meslektaşları ve gazeteciler gözünde saygın biri olan Schwartz, CBS’in kıdemli idarecileri için önemli bir danışman ve kendisi ile çalışmış birçok iletişim idarecisi için sevilen bir akıl hocasıydı. Aynı zamanda CBS’in yıllık ortaklar toplantılarında şarkı söylemesi, gitar çalması ve komik nakaratları ile ünlenen yetenekli bir şovmendi, Schwartz’ın renkli ve sevecen kişiliği her aralık ayında yapılan CBS yıl sonu basın partilerine-şirketin en büyük yıldızlarının ve yüksek yöneticilerinin katıldığı, aynı zamanda Gil’in imzası olan domuz etli milföy börekleri ile kaçırılmaz bir etkinlik-renk katardı.

Miguel Ángel García Tapia, Meksikalı bir gazeteci, 1 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. Yaşı belirtilmedi.

Emery Jussier Costa, Brezilyalı bir gazeteci, 1 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 74 yaşındaydı. Globo’daki anma yazısından:

Emery Jussier Costa kariyerine 17 yaşında bir radyo haberleşmecisi olarak başladı ve Mossoró’da bir basılı gazetede çalıştı.

Graham Fulton, Birleşik Krallık’ta bir gazeteci, Nisan ayında yaşamını yitirdi. 87 yaşındaydı. Daily Record’un haberinden:

Graham’ın meşhur halkla ilişkiler kariyeri; editör kadrosuna transferinden önce, sıcak metal baskı günlerinde monotip operatör çırağı olduğu dönemden başlayarak neredeyse 50 yıla yayılmıştır.

Hep atak olan Graham, yıllarca çok sevdiği St. Johnstone’un başarılarını-ve bazen de başarısızlıklarını-Muirton ve McDiarmid’de bulunan basın localarından ve ötesinden yazmaya devam etti.

Elizabeth Proctor, Kuzey İrlandalı bir gazeteci, Nisan ayında yaşamını yitirdi. 89 yaşındaydı. From Hold the Front Page’in haberinden:

Onu hayatın kendisinden daha büyük bir karakter olarak tanımlayan yeğeni Scott Charrington, Bel Tel’e; “O çok zeki, sevgi dolu ve candan bir insandı.” şeklinde konuştu.

Luiz Marcello de Menezes Bittencourt, Brezilyalı bir radyo yayıncısı, 30 Nisan’da yaşamını yitirdi. 68 yaşındaydı.

Ron Hutson, Boston Globe etnik ilişkiler muhabiri, 28 Nisan’da yaşamını yitirdi. 72 yaşındaydı. Globe’daki anma yazısından:

Olağan dışı koşullarda sırasında başka türlü olsa görmezden gelinecek sıradan anları yakalamak, Bay Hutson’ın gazeteciliğini karakterize eden şeydi; bu da Globe’un 1975 yılında, okullarda ırk ayrımının kaldırılması üzerine yaptığı haber ile topluma hizmetten Pulitzer ödülüne layık görülmesinde rol oynadı.

Humayun Kabir Khokon, Bangladeşli bir gazeteci, 28 Nisan’da yaşamını yitirdi. 47 yaşındaydı.

Alison Schwartz, People Magazine dijital platformlar direktörü, 28 Nisan’da yaşamını yitirdi. 29 yaşındaydı. People’daki anma yazısından:

Alison bir yazardan çok daha fazlasıydı. İş arkadaşları, ailesi ve arkadaşları için zor zamanlarda bile bir neşe kaynağıydı. Alaycı espri anlayışı ile tanıştığı herkesi kahkahalara boğardı.

Alejandro Cedillo, Meksikalı bir gazeteci, Nisan ayında yaşamını yitirdi. 40 yaşındaydı. Oicanadian’daki anma yazısından:

Cedillo’nun dünyada geçirdiği 40 yılın 20’si spor bölümünde yazarak başladığı The Chronical Today’in ulusal haberlerinin performansına adanmıştı.

Martha Caballero Collí, Meksikalı bir gazeteci, Nisan ayında yaşamını yitirdi. 43 yaşındaydı. UnoTV’nin haberinden:

Martha, Quequi ve Diario de Quintana Roo gibi birçok medya kuruluşunda çalıştı ve aynı zamanda Isla Mujeres’in Sosyal İletişim Direktörü olarak görev yaptı.

Zafar Bhatti, Pakistan’da bir gazeteci, eski Associated Press Pakistan çalışanı, 27 Nisan’da yaşamını yitirdi. 70 yaşındaydı. APP’deki anma yazısından.

Güler yüzlü kişiliği ve diğerlerine karşı duyduğu şefkat dolayısıyla gazeteci topluluğundaki meslektaş ve arkadaşları tarafından takdir edilirdi.

Mahmoud Riad Abujabal, Mısır El Khamis spor haberleri bölüm başkanı, 27 Nisan’da yaşamını yitirdi. 42 yaşındaydı.

Alfredo Menezes, Brezilyalı emekli bir spor editörü, 27 Nisan’da yaşamını yitirdi. 72 yaşındaydı. Globo’nun haberinden:

Alfredo Menezes, medya sektöründe amatör spor konusu için referans gösterilen, karizmatik bir kişilikti. 30 yıl boyunca O Estado do Maranhão gazetesi için spor editörlüğü yaptı.

Doug Carnegie, Birleşik Krallık’ta bir fotomuhabir, 25 Nisan’da yaşamını yitirdi. Press-Gazette’nin haberinden.

Aberdeen yakınlarında bulunan Cults’taki Ekim 1983 tarihli, 6 kişinin öldüğü korkunç Royal Darroch Oteli gaz patlamasında sahaya ilk inen basın fotoğrafçısıydı.

O trajik günde çektiği fotoğraflar kendisine 1984 yılının Birleşik Krallık yılın yerel fotoğrafçısı unvanının verilmesini sağladı ki bu da ödülü almak için Londra’ya gitmesi anlamına geliyordu.

Roberto Augusto dos Santos, Brezilyalı bir gazeteci, 25 Nisan’da yaşamını yitirdi. 69 Yaşındaydı. Portal Marcos Santos’un haberinden:

Gazeteciler Sendikası, hüzünlü bir notta bu Amazon adamın bir Fluminense taraftarı olduğunu anımsayacaktı. Bu yazıdan alınmış bir bölümde; “Neşeli bir kişilik sahibiydi, işyerinde oyuncu ve sevecen yanı ve arkadaşlığı ile tanınırdı” ifadesi geçmektedir.

Gunnar Seijbold, İsveçli bir fotomuhabir, 25 Nisan’da yaşamını yitirdi. 65 yaşındaydı. Svt Nyheter’in haberinden:

Nereden gelmiş olursa olsun, geçmişinde ne olursa olsun her insana nasıl davranılması gerektiği konusunda hep iyi bir örnek oldu. Her zaman herkese karşı kibardı.

Roberto Fernandes, Brezilyalı bir gazeteci, 22 Nisan’da yaşamını yitirdi. 61 yaşındaydı. Time 24 News’in haberinden:

Bom dia Mirante gazetesinde politik bir yorumcu olarak çalıştı ve Rádio Mirante AM’in The Ponto Final programını 20 yıl boyunca sürdürdü.

Robson Thiago Mesquite, Brezilyalı bir kamera operatörü, 21 Nisan’da yaşamını yitirdi. Yaşı belirtilmedi.

José María Calleja, İspanya’da bir gazeteci, 21 Nisan’da yaşamını yitirdi. 64 yaşındaydı. El Pais’in anma yazısından:

Arkadaşları onu “özgürlüğün sesi olan güçlü bir adam” olarak hatırlamakta.

Robert Fresco, Newsday için çalışmış emekli bir muhabir, 20 Nisan’da yaşamını yitirdi. 78 yaşındaydı. Newsday’in haberinden:

Fresco, mülk vergisindeki ayrımcılıktan Long Island’da yaşanan ölümlü trafik kazalarına ve etnisite, eğitim ve çevre gibi konulara kadar, bilgi toplama ve analiz etme yeteneği olan, kendini adamış bir gazeteci olarak hatırlanacak.

Richard Sanders, eski BBC Radio 4 yayıncısı, 20 Nisan’da yaşamını yitirdi. 62 yaşındaydı. Metro’nun haberinden:

“Zor sorular sormaktan ya da politikacıları sorumlu kılmaktan hiç çekinmedi.

Renan Antunes, Brezilyalı bir gazeteci, 19 Nisan’da yaşamını yitirdi. 71 yaşındaydı. Gauchazh General’in haberinden:

Ülkedeki en prestijli gazetecilik ödüllerinden Esso de Reportagem dahil olmak üzere pek çok ödül kazandı. Güçlü ve yılmayan bir kişiliği vardı. Yeğeni ve aynı zamanda da çalışma arkadaşı olan Edith Auler onu “Vahşi bir ruh” olarak tanımlamıştır.

Omar Salvatierra, Ekvador’dan bir radyo habercisi, 17 Nisan’da yaşamını yitirdi. Yaşı belirtilmedi. El Universo’daki anma yazısından:

Omar Salvatierra saygı duyulan kişiliği ve yerel radyo I99’daki aktiviteleri ile neşe dağıtması ile hatırlanacak.

Brian Hood, Birleşik Krallık Evening Standard gazetesi eski editörü, 15 Nisan’da yaşamını yitirdi. Evening Standard’ın haberinden:

Bu at yarışı hayranı gazetecilik kariyerine Clitheroe Advertiser ve Blackpool Gazette ile başladı. Londra Fleet Sokağı’ndaki bilinen birçok gazete için freelancer olarak çalışmadan önce Hong Kong’a giderek The South China Morning Post için ve Wall Street Journal’da çalıştı.

Mariahé Pabón, Miami’de yaşayan Venezüellalı bir gazeteci, 15 Nisan’da yaşamını yitirdi. 90 yaşındaydı. Diario Las Americas’ın haberinden:

Pabón’un röportaj yaptığı uzayıp giden liste arasından en çok öne çıkanlar futbol oyuncusu Alfredo Di Stefano ve Fidel Castro olacaktır.

Fernando Alban, Ekvatorlu eski bir kameraman, 15 Nisan’da yaşamını yitirdi. Yaşı belirtilmedi.

José Augusto Nascimento Silva, Brezilya SBT Televizyonu’nda bir gazeteci, 13 Nisan’da yaşamını yitirdi. 57 yaşındaydı.

Augusto Itúrburu, Ekvator’daki El Telefrafo gazetesinde spor muhabiri, Nisan ortasında yaşamını yitirdi. 40 yaşındaydı. El Telegrafo’daki anma yazısından.

Bir tabak yemeği, bir sikke parayı, bir yolculuğu, güzel bir sabahı paylaşmak gibi temel jestlerin insanıydı. Dikkatli bir akıl ve silinmez bir hafıza.

Poynter’daki İngilizce orijinalinden Ozan Tüzün tarafından Kroniko.org için çevrilmiştir.

Bu haber, Poynter sitesinde halen güncellenmektedir.

Kapak fotoğrafı:  Covid-19 sürecinde hayatını kaybeden The New York Post foto muhabiri Anthony Causi ve meslektaşı. Julio Cortes AP Photo,