Skip to main content

“Ben hafızaya takıntılı bir yazarım” der Eduardo Galeano.

Onun hafızası; okullarda, tarih kitaplarında, milyon tirajlı gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda veya haberlerde görülmeyen bir dünyanın hafızası. Matbaaların hiç durmadan dönen çarklarının arasından nadiren dökülen, gazete bürolarının sabah toplantılarında yer bulamayan, yarın da var olabilmek için mücadele etmek zorunda olan bir hafıza. Unutulmaya ve anlamını yitirmeye karşı durmakla geçen zamanın tamamı, bu hafızanın odalarında dinlenmekte, uyuklamakta ve beklemektedir. Biz, bu takıntıyı paylaşanlar, hafızanın odalarında gezinmek için Kroniko.org’da bir araya geldik.

Gazeteciliğin, dev holdinglerin inşaat-ticaret-turizm faaliyetlerinin arasına sıkıştığı, gazetecilerin seçimlerini işsizlikle güvencesiz çalışma arasında yaptığı, medyada tek sesliliğin üst sınıra ulaştığı, gazetelerin günden güne birbirine ve de son olarak resmi gazeteye benzediği, dergilerin yazarlarını takipçi sayısına göre seçtiği, bir fikri anlamak ve anlatmak gibi uzun uğraşların yerini aforizmacılığın aldığı günlerde yaşıyoruz. Bu süreçte Kroniko.org, görünür olmayanı görünür kılmak, anlatılmayan hikâyeleri anlatmak, araştırmak, incelemek, üretmek, yazmak ve paylaşmak için kuruldu.

Kroniko.org’da, yazmaya ya da yazdığına tutkuyla bağlı, anlatmak, açıklamak, bildirmek, savunmak için bir araya gelmiş, yazmak için inat etmiş, o inat ne ise ona dönüşmüşlerin üreteceği metinler yer alacaktır.

Sosyal adalet, ifade özgürlüğü, bağımsız habercilik ve özgür yayıncılık ilkeleri etrafında inşa edilen Kroniko.org; sitemizde yayımlayacağımız metinleri ve sosyal medya üzerinden paylaşacağımız içerikleri takip edenlerin destekleri ile ayakta kalarak bağımsızlığını sürdürecektir.

Yeni bir alan olarak tanımladığımız Kroniko.org’un sayfaları, fikrini özgürce ifade etmek isteyen herkes için açık olacaktır.